Статті
с. Гусачівка
13.04.2012
Настоятель – ієрей Юрій Мозговий. Телефон настоятеля: (067) 302-20-42.
Час відправи богослужінь:
• Божественна Літургія – о 9-00 год.
• Всенічна –год.
Про інші богослужіння завчасно повідомляє настоятель парафії.
Храм святої мучениці Параскеви в селі Гусачівка
Гусачівка розташована на річці Красній між Обуховом та Кагарликом, в глибокому долу, захищеному з півночі та півдня високими пагорбами. У 18 столітті село було майже на самому кордоні між Російською Імперією та Річчю Посполитою з польського боку, у складі королівщини -Білоцерківського староства.
Одна з версій - назва села походить від імені вродливої шинкарки Гусачівни дочки козака Гусака, який тримав тут при дорозі шинок. Територія Гусачівки входила в маєтність, яку київський міщанин Григорович 1506 року заповів Київо- Микільському монастиреві. В 1656 році Гусачівку разом з іншими поселеннями Трипільщини Богдан Хмельницький пожалував Києво-Печерському монастиреві. 1700 року Петро І надав Гусачівку Києво-Софіївському кафедральному монастиреві. У 1863 році в Гусачівці було 125 дворів: православних жителів - 667, римських - 141 і євреїв - 10.
Парафіяльна церква святої мучениці Параскеви існувала в селі вже в 17 столітті,
проте про неї історичні документи не залишили будь-яких документальних відомостей. Гусачівська церква в ім'я мучениці Параскеви побудована в 1787 році поміщиком К.Мілевським. З візитацій Білоцерківського деканату за 1740 рік видно, що її попередниця споруджена була на цьому ж місці у 1703 році.
В часи побудови цього храму Гусачівка перебувала на території Польщі, яка активно силою зброї насаджувала унію. Нашими прадідам не раз доводилося зі зброєю в руках доводити своє право сповідувати прабатьківську віру. Боротьба продовжувалася з перемінним успіхом- коли до Гусачівки вступали каральні загони, набрані з католицької шляхти, то в місцевому храмі святої мучениці Параскеви служили священники-уніати. А коли їх виганяли місцеві гайдамаки, то знову служилося по-православному.
Новий гусачівський храм являв собою типову для того часу три купольну споруду, возведену з соснової деревини. Окрасою церкви був різьблений невисокий іконостас, який відділяв основну частину храму від вівтаря. У вівтарі знаходився Престол, на якому перебувало напрестольне « Євангеліє», підсвічник, напрестольний срібний хрест, антимінс.
Стіни вівтаря та центральної частини церкви були прикрашені іконами. Освітлювалося церковне приміщення панікадилом, що висіло посеред храму. В одному з кутків церкви стояла купіль для хрещення дітей - в ній свого часу побував кожен мешканець Гусачівки. Гарними були і храмові хоругви, які мали на собі іконографічні зображення.
В церкві існував досить широкий вибір священицьких риз, підризників та іншого богослужбового одягу. Розкішною була і церковна бібліотека - в ній
поряд із книгами суто богослужбового змісту перебували і видання з галузі медицини та сільського господарства.
Саме цей храм був окрасою осередком духовного та громадського життя Гусачівки до радянських часів.
Якщо вагомих ремонтів Свято-Параскевського храму документи не згадують, то «косметичних» ремонтних втручань протягом понад півтора століття існування церкви було чимало. Наприклад, одна з клірових відомостей стверджує, що лише в 1864 році на честь недавнього визволення селян з кріпацької неволі миряни вирішили відзначити це торжество кардинальним оновленням церкви. Цього року миряни звернулися до київського митрополита Арсенія (Москвіна) з проханням дозволити відремонтувати та оновити храм. Владика Арсеній (Москвін) благословив добру справу.
І того ж таки 1864 року церкву вперше було покрито залізним дахом, що усувало чимало проблем для дерев'яної споруди. Тоді ж храмові стіни було пофарбовано зовні і з середини. Далі миряни десяток років збирали кошти, щоб у 1875 році пофарбувати і покрити залізом ще й дзвіницю Свято-Параскевської церкви.
Храм довгі десятиліття був окрасою та центром духовного і громадського життя.
Безсилий в лютій злобі радянський атеїзм знищив Гусачівську святиню, яку не вдалося стерти з лиця землі навіть польським загарбникам, які сповідували католицизм.
У 2009 році споруджено новий храм святої мучениці Параскеви.